A A A

Atrakcje

Spływ Dunajcem.Podróż rozpoczynamy płynąc wartkim nurtem wprost na skaliste z bocza Macelowej Góry (802 m npm). Jej wygrzane słońcem południowe stoki są siedliskiem ciepłolubnych roślin i zwierząt, szczególnie owadów. Uwagę przyciągają laski reliktowej sosny zwyczajnej, z okazami liczącymi po 150 lat.W wodzie często można zauważyć majestatycznie spacerującego bociana czarnego. Po pierwszym impecie dolina staje się szeroka, płaskodenna z rozległymi kamieńcami. Odcinek ten, mierzący 6 kilometrów, zdaje się na pozór monotonny niemniej pozwala w spokoju podziwiać dalekie panoramy i cieszyć się pełnią slońca.  
Mijamy Sromowce Niżne przybliżając się coraz bardziej do masywu Trzech Koron, aby nagle wykonać gwałtowny skręt w prawo i wpłynąć w skalne wrota Pienińskiego Przełomu. W tym momencie otwiera się przed nami zaczarowany świat pełen uroku i tajemnicy, niczym kraina marzeń. Łódź nasza wydaje się mała i niska wobec otaczającego nas ogromu przepaścistych ścian, ostrych turni i zębatych szczytów. Pomiędzy skałami ukazują się jasne, zielone polany i ciemne płaty lasu. Na piargach i rumowiskach skalnych, na ławkach i gzymsach pnie się przedziwna roślinność, kwiaty o pięknych barwach, różnokształtne krzewy i kępy traw. Rzeka ujęta w głębokie, wąskie koryto, raz płynie z szumem przewalając fale po głazach, to znów rozlewa się w szerokie, leśne jezioro. Nieustanna zmiana widoków, nastrojów, szybki pęd czółen to właśnie jedyna w swoim rodzaju wycieczka na grzbiecie Dunajca - najlepszy sposób zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego.
Sezon flisacki startuje 1 kwietnia  i trwa do 31 października. Flisacy pływają codziennie oprócz święta Bożego Ciała oraz pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Zobacz więcej
Pieniński Pas Skałkowy to jeden z bardziej skomplikowanych regionów geologicznych Polski, o szczególnej budowie i charakterystycznym krajobrazie. Widać to doskonale, gdy wpływamy łodziami flisackimi we wrota przełomu Dunajca gdzie roztacza się przed nami niezwykły świat poszarpanych turni, tak zupełnie odmienny od łagodnych, kopulastych szczytów sąsiednich Beskidów. Właściwy przełom Dunajca zaczyna się kilometr za Sromowcami Niżnymi u stóp Ostrej Skały. Na dystansie 3 km w linii prostej rzeka tworzy 7 dużych pętli, wydłużając swoją trasę do 8 km. Dolina zwęża się miejscami do 50 m, a jej pionowe wapienne ściany wznoszą się na wysokość 200 - 300 m nad poziom rzeki. Spadek nie jest równomierny, wartkie bystrzyny przeplatają się ze spokojnymi odcinkami, co stwarza dogodne warunki życiowe licznym gatunkom ryb. Do najczęściej spotykanych należą: brzana, kleń, lipień, głowacica oraz pstrąg potokowy. Cały ośmiokilometrowy odcinek przełomu Dunajca został uznany za rezerwat ścisły Pienińskiego Parku Narodowego. Zobacz więcej
W rejonie gminy znajdują się również
dwa zamki(w Czorszynie(kliknij) i w Niedzicy(kliknij)), które przyciągają swoim blaskiem i czarem dawnej epoki. Samo Krościenko jest doskonałą bazą wypadową w takie pasma jak Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki.Z samego Krościenka wychodzą następujące szlaki turystyczne:szlak żółty - bierze początek w rynku i prowadzi przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń. Przełęcz Chwała Bogu (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany początku XX wieku. Szlak zielony - rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch. Z góry Czertezik możemy wyruszyć na wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę. Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek. Szlak czerwony - przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu następnie ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on na Prehybę w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec, z drugiej w Gorce - na Lubań przez Jaworzynę. Obok samego Krościenka pragniemy polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik i polanę Pisarzową - ok. 2.15 godz.

 

W pobliżu domu znajduje się siłownia na świeżym powietrzu nad rzeką Dunajec.

silownia kroscienko

Zobacz wiecej zdjęć - kliknij

Kilka propozycji na spędzenie czasu w Pieninach i nie tylko:

 

1.Pętla Pienińska – Zamek Czorsztyn i Niedzica, zwiedzanie zapory na Dunajcu,

oraz rejs statkiem „Biała Dama” po jeziorze .

2.Zwiedzanie Szczawnicy - wyjazd kolejką na Palenicę, Muzeum Pienińskie,

pijalnie wód mineralnych.

3.Piesza wycieczka na Trzy Korony i Sokolicę

4.Wycieczka do Zakopanego - wyjazd na Gubałówkę, zakupy na Krupówkach.

5.Wycieczka na Jaworki - Wąwóz Homole, Rezerwat Biała Woda, zwiedzanie bacówki.

6.Wycieczka na Słowację - zwiedzanie Starej Lubovni, ciepłe baseny we Vrbovie.

7.Wyjazd na jarmark do Nowego Targu, w drodze powrotnej zwiedzanie Rezerwatu Białki.

8.Zwiedzanie okolic Krościenka n.D: źródła wód mineralnych, Kopia Górka, łowienie i pieczenie pstrągów, wieczorem zabawa przy kapeli góralskiej, występ zespołu regionalnego.

9.Wycieczka na Słowację – Strbskie Pleso.

10. Wyjazd kolejką na Snozkę spływ łodziami przez Przełom Dunajca.

11.Wyjazd do Krynicy- wyjazd kolejką na Jaworzynę, wizyta w Pijalni Wód.

12.Piesza lub rowerowa wycieczka do słowackiej Leśnicy.

13.Wycieczka do Krakowa- kopalnia soli w Wieliczce.

14.Zwiedzanie kościółka w Grywałdzie, wystawy w Pienińskim Parku Narodowym

15.Spływ Przełomem Dunajca

 

Polecamy również:

 

W zimie:

 

Kamery on-line:

 

panorama tatr

rowerem po pieninach